Přírodní doplňky a zdraví


 

Jak posílit imunitu

1) HOMEOPATICKÁ IMUNOMODULACE - posílení imunity (vhodné i pro děti):
SULFUR IODATUM 9CH    Po, St, Pá    3gra.
SILICEA 9CH                 Út, Čt, So    3gra.
OSCILLO                       Ne              1/3 tubičky

T.j. kúra na 1 měsíc, dále pouze preventivně Oscillo 1x týdně do jara 

2) HOMEOPATICKÁ IMUNOMODULACE - posílení imunity, močových cest, žlučových cest, žaludku, střev, jater
LYMPHOMYOSOT
BERBERIS-Homaccord
NUX-VOMICA

Od každého homeopatického léku 30 kapek do 1 l neperlivé vody, toto vypít během jednoho dne, celkem po dobu 6ti týdnů 

 

MUDr. Antonín Šauer, paktický lékař pro děti a dorost, Jílové u Prahy

 

Jak přežít zimu?

 
Září uprchlo, děti jsou již ve škole zaběhlé a zimu máme již na dosah. Začíná pro lékaře i rodiče dětí období náročné a depresivní. Nostalgie podzimu připomíná blížící se kašle, ucpané červené nosy, chladná rána a nacpané autobusy jsou ideálním terénem pro šíření infekčních kapének. Proto jsem Vám připravila několik námětů na udržení dobré kondice dospělých i dětí.
 
Očkování proti chřipce.
 
Každý rok řešíme zda sebe i děti očkovat proti chřipce. V minulých letech nám rozhodování ulehčil tlak medií a blížící se ptačí chřipka. Letos jako v předchozích letech doporučujeme očkování proti chřipce lidem, kteří v rámci svého zaměstnání jsou více ohroženi jako jsou zdravotníci, učitelé, prodavači, řidiči, kosmetičky, kadeřnice atd., zkrátka všichni ti, kteří se v rámci svého povolání setkávají s větším počtem lidí v uzavřených prostorách.
Očkování je vhodné také pro osoby starší 65 let, s chronickým onemocněním srdce, plic, ledvin, krvetvorby, diabetiky, s oslabeným imunitním systémem (např. po chemoterapii, HIV infekce) atd.
U dětí je situace obdobná, očkování doporučujeme u chronicky nemocných dětí, dorostenců dojíždějící do školy MHD a u těch dětí, u kterých je zvýšené riziko vzniku komplikací z chřipkového onemocnění.
Očkování proti chřipce je třeba každý rok, provádí se v podzimních měsících, nejčastěji během října a listopadu. Očkovací látky jsou vysoce účinné a velmi bezpečné. Nežádoucí reakce jsou spíše lokální: zarudnutí , otok a mírná bolest v místě vpichu, vzácně dochází k celkové reakci s horečkou, únavou, svalovou bolestí.
Orientační cena očkování se liší podle typu vakcínu a pohybuje se cca kolem 200,-Kč.
 
Jak s vitamíny?
 
Každý rok na začátku zimní sezony řešíme čím přilepšit svým dětem, aby zima uplynula bez zdravotních zádrhelů. Opět jsme často obětí reklam, ze kterých vyskakují kosmické a jiné příšery, různé chutě a formy. Obecně platí, dítě, které se stravuje zdravě s dostatečných přísunem čerstvého ovoce a zeleniny, nepotřebuje žádný multivitamínový prostředek. Platí zásada zvýšeného přísunu vitamínu C v období podzimu a v zimě, ale i ten lze dodat přírodní formou nebo v preparátech typu Celaskonu či Cetebe v různých formách, aj. Zde se ceny pohybují podle formy, síly a počtu tablet od 30,-Kč až po 130,- Kč s postupným uvolňováním.
 
Co nabízí příroda?
 
Naše babičky uměly výborně využít darů přírody a to i bez vynaložení větších financí. Již málokterá rodina vaří kořen Echinacei nebo čaj z bezu či lipového květu. Přírodní produkty pronikají i do sítě lékáren a musím říci, že jsou mi mnohem milejší a bližší než leckterý přípravek na horečku, kašel či rýmu..
Echinacea purpurea působí jako přírodní antibiotikum a prostředek proti infekcím, který pomáhá ničit bakterie a viry v organismu. Zmírňuje průběh onemocnění, příznaky jsou méně výrazné a rychleji mizí. Nejúčinnější je podávání Echinacei preventivně v nižší dávce, při prvních příznacích nemoci a během akutní infekce dávku zvyšujeme. Naředěná Echinacea se může použít jako kloktadlo u zánětů a bolesti v krku. Echinaceové kapky ECHINAMAX (Finclub) pořídíte za 371,-Kč 50ml, denně se užívají 2-4kapky. Pro menší děti je vhodný například bylinný echinaceový sirup ECHINKA (Aromatica) s velmi dobrou příchutí.250 ml pořídíte asi za 60,-Kč. Dětem 3 – 12 let dávkujeme 1 čajovou lžičku denně, nad 12 let 1-2 čajové lžičky. Poslední vydařenou novinkou je ECHINACEOVÝ SIRUP S RAKYTNÍKEM od firmy Phyteneo. Doporučená cena 105,-Kč.
Přírodní antibiotikum tymián.
Tymián je dávno poznaná a využívaná bylina, která v organismu působí podobně jako antibiotikum. Tymiánový krém s úspěchem používáme při rýmě, nachlazení lokálně na hrudní kost a mezi lopatky a na ramena, při bolestech v krku se zvětšením uzlin pod Prieznitzův obklad na krk, na záněty mléčné žlázy u kojících matek, při horečkách na dlaně a zápěstí i plosky nohou spolu s léky na teplotu. Cena krému u distributorů je za 330,-Kč a krém vydrží minimálně na celou sezonu i dvě i tři. V zimních měsících Vás prohřeje a „protáhne“ tymiánová koupel , kdy náprstek této bylinné esence stačí do ozdravné lázně. Kombinace tymiánového oleje s dalšími 9 eterickými oleji má výrazné antiseptické účinky, positivně ovlivňuje nervovou soustavu. Cena koupele je 410,-Kč za 50ml a vydrží na cca 10 koupelí.
Aspecton je tymiánový sirup proti kašli s výborným uvolňovacím účinkem. 100% přírodní produkt pořídíte v síti lékáren. Dětem od 3 do 6 let 1-2xdenně 5ml, děti 6-14 let 2-3xdenně 5 ml a děti nad 14 let a dospělí 1-3x denně 10ml.
 
Žraloci útočí !
 
Biomare Immuno (Finclub) obsahuje olej z jater grónského žraloka, o kterém je známo, že je odolný vůči infekcím. Základní složkou preparátu jsou alkylglyceroly, látky obsažené v mateřském mléce, ale v tomto preparátu je jich mnohonásobně více. Právě díky alkylglycerolům posiluje Biomare mimořádným způsobem imunitní systém, podporuje tvorbu protilátek, pomáhá při opakovaných onemocněních typu rýma, kašel, chřipka, nachlazení a angína. Omezuje používání antibiotik, zlepšuje chuť k jídlu, je vhodný pro děti s oslabenou imunitou, alergiky i astmatiky. Vyzkoušené a doporučené dávkování je preventivně na počátku sezony denně dětem od 3 let (i mladším) 3 kapsle denně při jídle, dospělým 2 kapsle 3xdenně. Cena u distributorů (lékařů) je 442,- za 100 kapslí.
 
 Přeji Vám úspěsný boj s viry a jinými číhajícími nástrahami podzimu a nadcházející zimy.
 

MUDr. Lenka Kejvalová, praktický lékař pro děti a dorost , Jesenice u Prahy


 

Trendy v očkování


Povinná očkování


Očkování dětí stanovené zákonem je zahájeno již v porodnici 3.-5.den života, očkováním proti tuberkuloze.
Pokračuje ve 3 měsíci života dítěte první šestikombinací.( záškrt, tetanus, černý kašel, hemophilové nákazy typem B, dětská obrna a žloutenka typ B). Povinnou šestikombinaci, ještě miminko dostane následující dva měsíce a čtvrtou dávku v roce věku.
V 15. měsíci života zahajujeme očkování trojkombinací proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím s přeočkováním druhou dávkou za 6 až 10 měsíců po prvé dávce.
Při pětileté preventivní prohlídce je povinné přeočkování trojkombinace DTP (záškrt, tetanus, černý kašel).
V 11 letech je nutné přeočkovat dětskou obrnu v jedné dávce.
Ve 13 letech je povinné očkování proti žloutence typu B. Samozřejmě se jedná pouze o dorostence, kteří ještě nedostávali povinnou šestikombinaci, která již toto očkování zahrnuje. Toho očkování bude zrušeno až do věku 13 let dorostou děti v kojeneckém věku již očkované proti žloutence B.
Posledním povinným očkováním je ve 14 letech přeočkování tetanu. Další očkování proti tetanu je již v dospělosti po 10-15letých intervalech.
Ke schématu a počtu povinného očkování je nutno říci, že se trend očkování velice rychle a dynamicky vyvíjí, přibývá kombinovaných a šetrných moderních vakcín, mění se schémata, vakcíny dříve hrazené nadstandardně rodiči jsou již hrazeny státem, přibývá počet očkování které stát hradí atd.
Např. od roku 2007 je hrazena právě zmiňovaná šestikombinace státem, do té doby bylo možnost si šetrnější kombinaci připlatit ve výši asi 1000,-Kč na jednu dávku. Miminku rodiče právě často pořizovali rodiče šetrnější vakcínu s menšími reakcemi po očkování (teplota, bolestivost v místě vpichu atd.) a navíc kombinací šetřili dítěti i počet injekcí. Neustálý vývoj na zkvalitnění a zpřístupnění očkování všem skupinám, považuji právě za hlavní TREND v očkování. Stále dochází také k rozšiřování očkovaní proti závažným nemocem jako je infekce Hemophilem typu B, hepatitida B, nyní od ledna 2009 chystané zařazení očkování proti pneumokokovým nákazám atd. Přibývá očkování a ubývá zavažných onemocnění ohrožující život dítěte.

Nepovinná očkování

 I ve skupinně nepovinného očkování dochází k velkému vývoji. Za prvé, některá z nepovinných výše zmiňovaných očkování se již stala povinnými a za druhé, se stále rozšiřuje spektrum nemocí, proti kterým lze očkovat.
Nepovinná očkování z praktického hlediska budu jmenovat spíše hierarchicky, kdy a které můžeme zařadit do povinného očkovacího schématu. Nejedná se o řazení podle závažnosti očkovaného onemocnění, ale i nepovinné očkování má nějaká hlavně věková omezení a indikace.
Prvním nadstandardním očkováním je očkování proti rotavirové infekci. Jedná se o těžké průjmové onemocnění které může při těžkém průběhu ohrozit zdraví i život dítěte. Očkuje se ve třech dávkách od věku 6 týdnů, nejpozději do 26 týdne života.
Druhým očkování je očkování proti pneumokokovým nákazám, které ovlivňují specifickou imunitu proti hlavním vyvolavatelům ORL infekcí (středoušní záněty, záněty dutin), ale i závažnější život ohrožující infekce jako jsou zánět mozkových blan, zánět plic, sepse aj. Očkovat lze již od 3 měsíců věku a počet dávek závisí na věku dítěte při zahájení očkování.
Další a často žádaným nepovinným očkováním je očkování proti nemoci špinavých rukou – žloutence typu A. Očkovat můžeme děti starší jednoho roku, často je žádáné před nástupem do kolektivu dětí ve 3 letech a nutno zmínit i jeho důležitost při cestování do zemí s nižším hygienickým standardem. Očkuje se ve 2 dávkách. Pro děti, které ještě nebyli očkovány proti hepatitidě B lze použít v tomto případě kombinovanou vakcínu proti A i B typu žloutenky, dávky jsou pak celkem tři.
Od pěti let můžeme zařadit na žádost rodičů očkování proti klíšťové encephalitidě. Nutno rodiče poučit, že očkování nechrání proti boreliose (další onemocnění přenášené klíštaty). Očkuje se v trojdávkovém schématu, lépe v chladném období roku, přeočkovává se každých 3-5let.
Světový trend vede i v našich zemích k častější vakcinaci proti planým neštovicím. Povinné očkovaní proti neštovicím je např. v sousedním Německu od roku 2004, od roku 2005 očkuje plošně USA, Kanada i Austrálie. Trend do budoucna bude zřejmě vymícení planých neštovic, které jsou v dnešní době nejčastější infekcí onemocnění. V roce 2007 bylo v českých zemích hlášeno více jak 48 tis. onemocnění planými neštovicemi. Očkování proti neštovicím má hledisko nejen zdravotní (komplikace planých neštovic), ale i ekonomické. Očkuje se ve 2 dávkách.
V nepovinném očkování je možnost rozšíření o očkování proti zánětu mozkových blan vyvolaným meningokokem typu C. Toto očkování je opět pouze proti jednomu typu meningokové nákazy. Očkuje se v jedné dávce nejlépe před chladným obdobím roku nejčastěji kolem 5. roku věku a dorostence. Očkování nechrání proti epidemicky závažnějšímu typu meningitidy vyvolané typem B.
V poslední řadě zmíním první očkování proti rakovině vůbec, a to proti rakovině děložního čípku. Oslovujeme již děvčata ideálně před začátkem pohlavního života. K primoinfekci papilomaviry dochází nejčastěji ve věku do 25let, 60% dívek se nakazí během dvou let po zahájení pohlavního života. 100% ochrany dosáhneme tedy u dívek, které ještě neměly pohlavní styk. Není to podmínka pro očkování, očkují se všechny věkové skupinu dívek a žen cca do 26let. Celkem podáváme tři dávky, bez nutnosti přeočkování. Očkovat lze samozřejmě i uvědomělé chlapce, kteří pak nejsou přenašeči zákeřné rakovinotvorné infekce.
Sezónním očkováním je očkování proti chřipce. Je to očkování kde preferujeme ohrožené skupiny chronicky nemocných, zdravotníky, učitelé, prodavače atd, seniory. Očkuje se na podzim a očkování je třeba vždy před nadcházejí sezonou opakovat.

 

Poslední skupinou je očkování na cesty. Tímto očkováním se zabývá Centrum cestovní medicíny sídlící v Praze 1, Havelská 14. V centru Vám poskytnou veškeré informace o očkování do exotický zemí vč. nutnosti profylaxe proti malárii.

 


Na závěr zbývá říci, že naším společným zájmem je naše děti chránit před zákeřnými nemocemi a zajistit jim tak zdravé a spokojené dětství. Já, jako pediatr a lékař tzv. první linie, kladu největší důraz na informovanost rodičů. Snažím se poskytnout maximum informací a materiálů, cíleně se snažím upozornit rodiče ohrožených nebo chronicky nemocných dětí. Myslím, že právě rozhodnutí co svému dítěti nechám očkovat patří k rodičovství stejně ba více, než to jaký bude mít kočárek atd.


Demokracie má v trendech očkování také druhý extrém a to je nenechat své dítě tzv.“zbytečně zatěžovat“ očkováním. Již existují i skupiny, které vyloženě vystupují proti i povinnému očkování. I to je jeden z trendů, se kterým se setkáváme.

 

MUDr. Lenka Kejvalová, praktický lékař pro děti a dorost , Jesenice u Prahy


Na kašel nám zabral domácí cibulový sirup. Do sklenice se nakrájí cibule a prosype se cukrem neboo medem. Cibule přes noc pustí šťávu a ta se pak užívá po lžičkách.
Jitka
Velice se mi osvědčil přípravek Enterol, který je určen jako probiotikum k léčbě akutního střevního onemocnění. Jedná se o živé kultury, které napomáhají obnovit střevní mikrofloru. Přípravek je určen i malým dětem (obsah kapsle se rozpustí v malém množství vody).
Stáňa

 

 

Mateřské centrum PERMONÍČEK, Masarykovo náměstí 195 , 254 01 Jílové u Prahy, IČO: 270 20 207, Kontakt: permonicek@mcpermonicek.cz

 

Designed by iMagic