Přejít na: Obsah serveru | Pravý box | Hlavní navigace
T.j. kúra na 1 měsíc, dále pouze preventivně Oscillo 1x týdně do jara
2) HOMEOPATICKÁ IMUNOMODULACE - posílení imunity, močových cest, žlučových cest, žaludku, střev, jater
LYMPHOMYOSOT
BERBERIS-Homaccord
NUX-VOMICA
Od každého homeopatického léku 30 kapek do 1 l neperlivé vody, toto vypít během jednoho dne, celkem po dobu 6ti týdnů
MUDr. Antonín Šauer, paktický lékař pro děti a dorost, Jílové u Prahy
MUDr. Lenka Kejvalová, praktický lékař pro děti a dorost , Jesenice u Prahy
Povinná očkování
Očkování dětí stanovené zákonem je zahájeno již v porodnici 3.-5.den života, očkováním proti tuberkuloze.
Pokračuje ve 3 měsíci života dítěte první šestikombinací.( záškrt, tetanus, černý kašel, hemophilové nákazy typem B, dětská obrna a žloutenka typ B). Povinnou šestikombinaci, ještě miminko dostane následující dva měsíce a čtvrtou dávku v roce věku.
V 15. měsíci života zahajujeme očkování trojkombinací proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím s přeočkováním druhou dávkou za 6 až 10 měsíců po prvé dávce.
Při pětileté preventivní prohlídce je povinné přeočkování trojkombinace DTP (záškrt, tetanus, černý kašel).
V 11 letech je nutné přeočkovat dětskou obrnu v jedné dávce.
Ve 13 letech je povinné očkování proti žloutence typu B. Samozřejmě se jedná pouze o dorostence, kteří ještě nedostávali povinnou šestikombinaci, která již toto očkování zahrnuje. Toho očkování bude zrušeno až do věku 13 let dorostou děti v kojeneckém věku již očkované proti žloutence B.
Posledním povinným očkováním je ve 14 letech přeočkování tetanu. Další očkování proti tetanu je již v dospělosti po 10-15letých intervalech.
Ke schématu a počtu povinného očkování je nutno říci, že se trend očkování velice rychle a dynamicky vyvíjí, přibývá kombinovaných a šetrných moderních vakcín, mění se schémata, vakcíny dříve hrazené nadstandardně rodiči jsou již hrazeny státem, přibývá počet očkování které stát hradí atd.
Např. od roku 2007 je hrazena právě zmiňovaná šestikombinace státem, do té doby bylo možnost si šetrnější kombinaci připlatit ve výši asi 1000,-Kč na jednu dávku. Miminku rodiče právě často pořizovali rodiče šetrnější vakcínu s menšími reakcemi po očkování (teplota, bolestivost v místě vpichu atd.) a navíc kombinací šetřili dítěti i počet injekcí. Neustálý vývoj na zkvalitnění a zpřístupnění očkování všem skupinám, považuji právě za hlavní TREND v očkování. Stále dochází také k rozšiřování očkovaní proti závažným nemocem jako je infekce Hemophilem typu B, hepatitida B, nyní od ledna 2009 chystané zařazení očkování proti pneumokokovým nákazám atd. Přibývá očkování a ubývá zavažných onemocnění ohrožující život dítěte.
Nepovinná očkování
I ve skupinně nepovinného očkování dochází k velkému vývoji. Za prvé, některá z nepovinných výše zmiňovaných očkování se již stala povinnými a za druhé, se stále rozšiřuje spektrum nemocí, proti kterým lze očkovat.
Nepovinná očkování z praktického hlediska budu jmenovat spíše hierarchicky, kdy a které můžeme zařadit do povinného očkovacího schématu. Nejedná se o řazení podle závažnosti očkovaného onemocnění, ale i nepovinné očkování má nějaká hlavně věková omezení a indikace.
Prvním nadstandardním očkováním je očkování proti rotavirové infekci. Jedná se o těžké průjmové onemocnění které může při těžkém průběhu ohrozit zdraví i život dítěte. Očkuje se ve třech dávkách od věku 6 týdnů, nejpozději do 26 týdne života.
Druhým očkování je očkování proti pneumokokovým nákazám, které ovlivňují specifickou imunitu proti hlavním vyvolavatelům ORL infekcí (středoušní záněty, záněty dutin), ale i závažnější život ohrožující infekce jako jsou zánět mozkových blan, zánět plic, sepse aj. Očkovat lze již od 3 měsíců věku a počet dávek závisí na věku dítěte při zahájení očkování.
Další a často žádaným nepovinným očkováním je očkování proti nemoci špinavých rukou – žloutence typu A. Očkovat můžeme děti starší jednoho roku, často je žádáné před nástupem do kolektivu dětí ve 3 letech a nutno zmínit i jeho důležitost při cestování do zemí s nižším hygienickým standardem. Očkuje se ve 2 dávkách. Pro děti, které ještě nebyli očkovány proti hepatitidě B lze použít v tomto případě kombinovanou vakcínu proti A i B typu žloutenky, dávky jsou pak celkem tři.
Od pěti let můžeme zařadit na žádost rodičů očkování proti klíšťové encephalitidě. Nutno rodiče poučit, že očkování nechrání proti boreliose (další onemocnění přenášené klíštaty). Očkuje se v trojdávkovém schématu, lépe v chladném období roku, přeočkovává se každých 3-5let.
Světový trend vede i v našich zemích k častější vakcinaci proti planým neštovicím. Povinné očkovaní proti neštovicím je např. v sousedním Německu od roku 2004, od roku 2005 očkuje plošně USA, Kanada i Austrálie. Trend do budoucna bude zřejmě vymícení planých neštovic, které jsou v dnešní době nejčastější infekcí onemocnění. V roce 2007 bylo v českých zemích hlášeno více jak 48 tis. onemocnění planými neštovicemi. Očkování proti neštovicím má hledisko nejen zdravotní (komplikace planých neštovic), ale i ekonomické. Očkuje se ve 2 dávkách.
V nepovinném očkování je možnost rozšíření o očkování proti zánětu mozkových blan vyvolaným meningokokem typu C. Toto očkování je opět pouze proti jednomu typu meningokové nákazy. Očkuje se v jedné dávce nejlépe před chladným obdobím roku nejčastěji kolem 5. roku věku a dorostence. Očkování nechrání proti epidemicky závažnějšímu typu meningitidy vyvolané typem B.
V poslední řadě zmíním první očkování proti rakovině vůbec, a to proti rakovině děložního čípku. Oslovujeme již děvčata ideálně před začátkem pohlavního života. K primoinfekci papilomaviry dochází nejčastěji ve věku do 25let, 60% dívek se nakazí během dvou let po zahájení pohlavního života. 100% ochrany dosáhneme tedy u dívek, které ještě neměly pohlavní styk. Není to podmínka pro očkování, očkují se všechny věkové skupinu dívek a žen cca do 26let. Celkem podáváme tři dávky, bez nutnosti přeočkování. Očkovat lze samozřejmě i uvědomělé chlapce, kteří pak nejsou přenašeči zákeřné rakovinotvorné infekce.
Sezónním očkováním je očkování proti chřipce. Je to očkování kde preferujeme ohrožené skupiny chronicky nemocných, zdravotníky, učitelé, prodavače atd, seniory. Očkuje se na podzim a očkování je třeba vždy před nadcházejí sezonou opakovat.
Poslední skupinou je očkování na cesty. Tímto očkováním se zabývá Centrum cestovní medicíny sídlící v Praze 1, Havelská 14. V centru Vám poskytnou veškeré informace o očkování do exotický zemí vč. nutnosti profylaxe proti malárii.
Na závěr zbývá říci, že naším společným zájmem je naše děti chránit před zákeřnými nemocemi a zajistit jim tak zdravé a spokojené dětství. Já, jako pediatr a lékař tzv. první linie, kladu největší důraz na informovanost rodičů. Snažím se poskytnout maximum informací a materiálů, cíleně se snažím upozornit rodiče ohrožených nebo chronicky nemocných dětí. Myslím, že právě rozhodnutí co svému dítěti nechám očkovat patří k rodičovství stejně ba více, než to jaký bude mít kočárek atd.
Demokracie má v trendech očkování také druhý extrém a to je nenechat své dítě tzv.“zbytečně zatěžovat“ očkováním. Již existují i skupiny, které vyloženě vystupují proti i povinnému očkování. I to je jeden z trendů, se kterým se setkáváme.
MUDr. Lenka Kejvalová, praktický lékař pro děti a dorost , Jesenice u Prahy
Mateřské centrum PERMONÍČEK, Masarykovo náměstí 195 , 254 01 Jílové u Prahy, IČO: 270 20 207, Kontakt: permonicek@mcpermonicek.cz